Lietuvos Taekwondo Federacija

Lietuvos taekvondo kovotojai tiksliais smūgiais braunasi į olimpiadą

Švedijoje savaitgalį vykusiame taekvondo tarptautiniame A klasės (aukščiausio meistriškumo) turnyre trečią vietą svorio kategorijoje iki 78 kilogramų užėmė Vilniaus sporto klubo „Tornado" atstovas, Lietuvos rinktinės narys bei kandidatas į šalies olimpinę rinktinę 18-metis Vitoldas Dzikevičius.

Tekvondo (kor. kalba - „kojų ir rankų smūgių kelias“) 2000 metais olimpine sporto šaka tapęs korėjiečių kovos menas, paremtas daugiausiai spyriais.

Trauma sutrukdė nugalėti

„Tai antras pagal lygį turnyras po pasaulio ir Europos čempionatų. Vitoldas ką tik iš jaunių amžiaus perėjo į suaugusiųjų kategoriją, kur vien adaptuotis reikia kelerių metų, - DELFI sakė kovotojo treneris ir Lietuvos taekvondo federacijos (LTF) generalinis sekretorius Žymantas Bražiūnas. – Mūsiškio varžovai buvo labiau patyrę. Prieš varžybas neturėjome ambicijų patekti tarp trijų geriausiųjų, o ketinome tik įvertinti savo jėgas ir pasižiūrėti vyraujančias tendencijas.“

Kojos trauma (daugybinis kaulo sumušimas ir hematoma) trenerio Ž. Bražiūno auklėtiniui neleido kovoti pusfinalyje ir jis buvo priverstas tenkintis bronzos medaliu.

„V. Dzikevičius buvo geros sportinės formos, numetė 4 kg svorio ir tikrai galėjo iškovoti pergalę pusfinalyje, bet po apšilimo vos galėjo eiti. Dėl finalo sunku pasakyti, nes nugalėtoju tapęs graikas Nikolaos Tzellos labai jau pajėgus“, - spėlioti nenorėjo vienas LTF vadovų.

Lietuvos kovotojai sieks patekti į Londono olimpiadą

V. Dzikevičiaus medalis - tai pirmas apdovanojimas tokio aukšto lygio turnyre per pastaruosius keliolika metų.

„Taekvondo viskas pasivertė aukštyn kojom, kai sportas tapo olimpiniu. Atsirado daugiau kovotojų, atsirado milžiniška konkurencija, pinigai ir rėmėjai, pasikeitė visas požiūris bei prioritetai. Paskutinės garsesnės lietuvių pergalės buvo tik 1995-96 metais“,- priminė LTF generalinis sekretorius Ž. Bražiūnas.

Pirmą kartą Lietuvos taekvondo istorijoje net penki sportininkai pateko į olimpinės rinktinės kandidatų sąrašus. Dvi sportininkės – Julija Šalkauskaitė (2005 m. Europos jaunučių čempionato bronzos medalininkė) ir Ernesta Masytė - yra 2012 m. Londono žaidynių kandidatės, o dar trys sportininkai (tarp jų ir V. Dzikevičius) – pretenduoja į 2016 m. žaidynes.

„Aš manau, kad V. Dzikevičius nėra per jaunas dalyvauti jau ir Londono žaidynėse. Jis taip pat mėgins įveikti olimpinę atranką, kuri yra itin sudėtinga. Po pasaulinių ir kontinentinių atrankos turnyrų, kuriuose vienoje svorio kategorijoje šaliai atstovauja tik du kovotojai, į olimpiadą pateks tik atrankos turnyrų prizininkai. Europos ar pasaulio čempionatų rezultatai anuliuojami. Tikimės, kad lietuvių bus olimpiadoje“, - optimizmo neslėpė Ž. Bražiūnas.

Slegia finansinės bėdos

1990 metais įkurta LTF 1992-aisiais buvo priimta į Europos taekvondo sąjungą (ETU) ir Pasaulinę taekvondo federaciją (WTF).

„Mūsų federaciją dabar, kaip ir kitas sporto šakas, kamuoja finansinės bėdos. Finansavimas išliko beveik toks pat, kaip ir praėjusiais metais, bet tų 29 tūkst. litų visoms – jaunučių, jaunių ir suaugusiųjų rinktinėms – tikrai yra per mažai. Juolab, kad mes turime 3 Europos ir 1 pasaulio čempionatą, o 30 proc. mums skirtų lėšų gal gausime tik paskutiniame metų ketvirtyje. Pavyzdžiui, V. Dzikevičius varžybose Švedijoje dalyvavo tik rėmėjų dėka“, - pabrėžė Ž. Bražiūnas.

Naujos technologijos – neleidžia sukčiauti

Keičiasi taekvondo mados ir kovų stiliai, kinta teisėjavimo ypatumai. Nuo 2009 m. visi kovotojai varžybose dalyvaus su elektroninėmis kūno apsaugomis.

„Tai naujos technologijos, kurių pagalba tikslius smūgius fiksuoja kompiuteris, o ne šoniniai teisėjai, turėję mechaniškai spausti mygtukus. Dabar objektyvumas išaugs beveik iki 100 proc. Mes tai puikiai pajutome jau varžybose Švedijoje. Tokias modernias apsaugas mes naudojame ir per Lietuvos čempionatus“,- pasikeitimus vardino LTF vienas vadovų.

Artimiausios varžybos pajėgiausiems šalies taekvondo meistrams bus atviras Lietuvos čempionatas Šiauliuose (kovo 14 d.) ir du A klasės turnyrai Eindhovene, Olandijoje (kovo 21-22 d.) bei Hamburge, Vokietijoje (balandžio 4-5 d.).

Populiarumas Lietuvoje - auga

Lietuvoje šiuo metu yra iki 1000 taekvondo kovotojų, šios sporto šakos populiarumas šalyje auga, kuriasi nauji klubai.

„Taip, nes tai olimpinis sportas. Gera bazė įkurta Šiauliuose, atsirado klubas Panevėžyje. Mums reikia dar labiau plėstis, kad būtų kuo didesnė konkurencija ir kiltų meistriškumo lygis. Tokie pasiekimai, kaip pastarasis V. Dzikevičiaus bronzos medalis Švedijoje, populiarina taekvondo Lietuvoje ir įrodo, kad mes dirbame neveltui ir galime siekti aukštų rezultatų“, - kalbėjo Ž. Bražiūnas

Dainius Žygelis, delfi.lt