Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/taekwondo/domains/taekwondo.lt/public_html/wp-content/plugins/unyson/framework/includes/option-types/typography-v2/class-fw-option-type-typography-v2.php on line 148

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/taekwondo/domains/taekwondo.lt/public_html/wp-content/plugins/unyson/framework/includes/option-types/typography-v2/class-fw-option-type-typography-v2.php on line 148
Apie – Taekwondo
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/taekwondo/domains/taekwondo.lt/public_html/wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/general.php on line 1275
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/taekwondo/domains/taekwondo.lt/public_html/wp-content/plugins/unyson/framework/includes/option-types/typography-v2/class-fw-option-type-typography-v2.php on line 148

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/taekwondo/domains/taekwondo.lt/public_html/wp-content/plugins/unyson/framework/includes/option-types/typography-v2/class-fw-option-type-typography-v2.php on line 148
class="page-template page-template-page-templates page-template-full-width page-template-page-templatesfull-width-php page page-id-2763 theme-youko woocommerce-no-js masthead-fixed full-width singular dark-body" data-slide-speed="5000">
//www.taekwondo.lt/wp-content/uploads/2021/04/tkd.jpeg

Apie Taekwondo


Tae kwon do – korėjiečių kovos menas paremtas daugiausiai spyriais. Tae išvertus iš korėjiečių kalbos reiškia ranka, Kwon- koja, Do- būdas, kelias, metodika. Bendrai sudėjus gaunasi: Rankų ir kojų technika.

Istorija

Nors kovos menai turi gilias šaknis Korėjoje, tae kwon do įvardinimas ir sistemizacija įvyko palyginus nesenai, o olimpinės sparingo taisyklės yra atnaujinamos net ir šiomis dienomis. Senovėje Silla dinastijoje (668–935m.), kinų Chuan fa technikos buvo naudojamos apmokant Korėjos karius. Šios technikos išsivystė į Subak, tuščios rankos techniką, kuri buvo išplėtota valdant Koryo dinastijai (935–1392 m.).

Joseon dinastijos (1393–1910) valdymo pradžioje Subak buvo padalintas į Taekyon (smūgiavimo meną) ir Yusul (imtynių meną). Laikui bėgant, visgi, Yusul buvo užsiiminėjamas su mažėjančiu dažnumu ir, ilgainiui tik Taekyon dalis iš Subak išliko.

Vėlyvajam 18-tam amžiuje, Karalius Chongjo įsakė sukurti rinkinį Muye Dobo Tongji, oficialų kovos menų raštą kuris įvardijo dauguma disciplinų, įtraukiant ir Kwonbup (Kinų Chuan Fa forma, iš kurios kilo Subak). Taekyon išliko per Chosun dinastijos valdymo laikotarpio pabaigą per slaptus užsiėmimus kilmingų Korėjos šeimų ir kai kurių gatves gaujų.

Per Korėjos japonų okupaciją (1910-1945), dauguma korėjiečių susipažino su japonų kovos menais, tokiais kaip karate. Japonams judant giliau į kontinentą, karate buvo įsisavinta ir sumaišyta su labiau tradiciniais Korėjos kovos menais, tokiais kaip Taekyon.

Su Korėjos išlaisvinimu 1945, susiformavo įvairios kovos menų mokyklos, įskaitant ir Chongdokwan, Yonmukwan, Changmukwan, Odokwan, ir Mudokkwan. Generolas Choi Hong Hi, laikomas modernaus tae kwon do tėvu, mokino karate ir Taekyon savo karius.

1955 metais, šie menai, tuo metu vadinti skirtingais vardais skirtingose mokyklose, pietų Korėjos Prezidento Syngman Rhee įsakymu turėjo būti sujungti. Valdžia priėmė Choi pasiūlyta pavadinimą „Taekwondo“. Taekwondo apėmė labiau įprastus Korėjos kovos menus, įskaitant ir sudėtingus Taekyon spyrius.

1959, Korėjos Taekwondo asociacija (KTA) buvo įkurta, su generolu Choi kaip prezidentu. Šie metai taip pat žinomi kaip pirmojo tarptautinio Tae kwon do turo metai, jame dalyvavo generolas Choi ir 19 juodųjų diržų.

1960, Jhoon Rhee mokino tai, ką jis pavadino Korėjos karate (arba Tangsudo) jungtinėse valstijose. Po Generolo Choi apsilankymo, Rhee pakeitė savo meno pavadinimą į Taekwondo. Rhee yra dažnai laikomas Tae kwon do tėvu amerikoje.

Geros valios kelionė į komunistinę šiaurės Korėją 1966 metais sukėlė nepasitenkinimą generolu Choi pietų Korėjoje. Generolas Choi išvyko į Kanadą ir ten įkūrė International Taekwon-Do Federation (ITF) tų metų gegužėje, su Vietnamu, Malaizija, Singapūru, vakarų Vokietija, JAV, Turkija, Italija, Egiptu ir Korėja. ITF susikaupė labiau ties tae kwon do kovos menų sritimi, naudojant tol, arba katas, sukurtas Choi. 1971, ITF turėjo daugiau nei 65 nares šalis. Generolas Choi mirė 2002, Pyongyange, Šiaurės Korėjoje.

1972, Kukkiwon buvo įkurtas kaip centras skirtas Taekwondo pietų Korėjoje. 1973, World Taekwondo Federation (WTF) buvo įkurta kad varžytųsi su ITF. Jai iš pradžių vadovavo Kim Un-Yong (vėliau IOC narys), su 35 delegatų iš viso pasaulio dalyvavimu. Kukkiwon-WTF pakeitė savo specializacijos sritį į Taeguk pumse, sparingą, ir varžybinį Taekwondo aspektą, pirmasis pasualinis Taekwondo turnyras buvo gegužę 1973.

1980 m. birželį, tarptautinis olimpinis komitetas pripažino WTF, Taekwondo kaip parodomoji sporto šaka debiutavo 1988 Seulo olimpinėse žaidynėse. Ji buvo oficiali olimpinė sporto šaka nuo 2000 Sidnėjaus Olimpinių žaidynių. Taekwondo buvo įtrauktas į Azijos Žaidynes kaip oficiali rungtis 1984.

Koviniai veiksmai

Tae kwon do stilius pasižymi galingais smūgiais kojomis. Sakoma, kad tae kwon do kojų smūgiai yra tobuliausi iš visų pasaulio kovinių stilių. Smūgiuojant kojomis pašokus sunkiausia yra neprarasti orientacijos ir nepamesti taikinio. Todėl kovotojas turi nuolat stebėti priešininką. Ypač sudėtingi yra smūgiai atgal arba sukantis ore 180 laipsnių.

Tae kwon do veiksmai daugiausia skirti savigynai. Jie treniruoja žmogaus koordinaciją ir judesių tikslumą. Smūgiai šio stiliaus kovose yra labai staigūs, todėl kovotojas turi akimirksniu numatyti, kaip ginsis priešininkas, ir kokį kitą veiksmą reikės atlikti.

Taekwondo Lietuvoje

Taekwondo į Lietuvą kaip ir į kitas Pabaltijos šalis atkeliavo 1989 metais. Meistras Hwang Dae Jin (8 Dan) vykdė pasaulinę taekwondo populiarinimo programą ir darė kvalifikacinius seminarus-treniruotes Lietuvoje ir Latvijoje. Taekwondo pradininkai Lietuvoje yra Aleksandras Leonavičius, Ąžuolas Stanevičius, Tomas Lagūnavičius ir Pavel Žuravliov. 1990 metais buvo įkurta Lietuvos Taekwondo federacija. 1992 metais LTF buvo priimta į Europos taekwondo sąjungą (ETU) ir pasaulinę taekwondo federaciją (WTF). Buvo atidaryti klubai Vilniuje ir Kaune. 2001 metais į LTF įstojo ir Klaipėdos taekwondo klubas „Cunami“. Anksčiau šis klubas buvo ITF federacijos narys. 2005 metais Europos jaunučių čempionate Italijoje, Palermo mieste –Julija Šalkauskaitė iškovojo bronzos medalį. Jos treneriui Žymantui Bražiūnui buvo suteikta nacionalinė trenerio kategorija. Po šio laimėjimo – Julija, pirmoji Lietuvos taekwondo sportininkė, kuri pateko į kandidatų Londono 2012 m. olimpines žaidynes sąrašus.

Lietuvos Taekwondo federacijos sportininkai yra užėmę prizines vietas visose amžiaus grupėse Europos čempionatuose. Kadetai – Julija Šalkauskaitė 3 vt (treneris Žymantas Bražiūnas,Vilnius), Kristupas Čeilutka 3 vt. (treneris Romualdas Montvidas, Šiauliai).

Jauniai – Vilius Černiavskis 3 vt. (treneris Giedrius Stanelis, Klaipėda), Gerda Gaižauskaitė 3 vt. (treneris Aurimas Masys, Kaunas). Jaunimas – Klaudija Tvaronavičiūtė 3 vt. (treneris Romualdas Montvidas, Šiauliai). Europos studentų vicečempionas Vitoldas Dzikevč (treneris Žymantas Bražiūnas, Vilnius). Europos olimpinių svorių bronzos medalio laimėtojas – Aurimas Klemas (treneris Romualdas Montvidas, Šiauliai). Po šio laimėjimo – Taekwondo Lietuvoje tapo STRATEGINĖ valstybės sporto šaka.

Garbingais Lietuvos tautinio Olimpinio komiteto apdovanojimais už kilnų elgesį „FAIR PLAY“ apdovanoti Žymantas Bražiūnas ir Klaudija Tvaronavičiūtė.

Taip pat LTOK apdovanojo medaliais „Už nuopelnus Olimpizmui“ LTF prezidentą Aleksandrą Leonavičių ir gen. Sekretorių Žymantą Bražiūną. 

Varžybos

Dabar varžybos vykta dviejų rūšių: technika (poomsae-kor.) ir plino kontakto kova (Kyorugi-kor.).Technikos varžybose yra vertinama kovinių veiksmų technikos atlikimas (tikslumas, greitis, jėga, koncentracija). Olimpinė Taekwondo disciplina- yra pilno kontakto kova (Kyorugi). Sportininkai privalo vilkėti apsaugą ant krūtinės, rankų ir kojų, taip pat šalmą. Kova vyksta tris kėlinius po dvi minutes. Laimi spotininkas surinkęs daugiau taškų arba nokautuodamas varžovą. Taškus skaičiuoja keturi šoniniai teisėjai.

WT

WT – world tae kwon do federation. Pasaulinė tae kwon do federacija. Ši federacija išsikovojo teisę įtraukti Tae Kwon Do į olimpines rungtis. Pagal WT taisykles, vieninteliai leidžiami veiskmai rankomis yra tik blokai, ir smūgiai kumščiu į priešininko korpusą, jokių smūgių rankomis į galva, metimų ar kokių nors veiksmų, kurie nebūtų smugiai (pvz: riešo sukimas) WTF labiau koncentruojasi į kovinę Tae kwon do pusę, judesiai yra tobulinami kovojant su priešininku.

WTF stilius yra švelnesnės formos nei ITF, ir bene pati humaniškiausia kovos menų rūšis pasaulyje. Būtent dėl šios savybės WTF tae kwon do yra įtraukta į olimpines sporto šakas. Tikslas kovoje yra ne nugalėti priešininką, bet surinkti kuo daugiau taškų smūgiuojant į specialiai pažymėtas zonas ant priešininko apsaugų.Būtent todėl , kad WTF yra olimpinė federacija-vis daugaiu ITF federacijos narių pereina į WT.

Šiuo metu pasaulyje WTF federacijoje yra apie 70 mln. Narių.

Taekwondo

Lietuvos Federacija
Taekwondo

Vilnius sk. „TORNADO“

Kosciuškos g. 11
Tel. +370 670 21701

Vilnius ak. „TORNADO“

S. Stanevičiaus g. 42
Tel. +370 655 00155

Klaipėda sk. „CUNAMIS“

Taikos pr. 67
Tel. +370 615 14532

Kaunas „Kauno Taekwondo akademija“

Sandėlių g. 7
Tel. +370 685 69799

Kaunas sk. „ TAJANAS“

Baltijos g. 30,
Milikonių progimnazija
Tel. +370 650 68771

Dokumentai

Šiauliai „Šiaulių sporto gimnazija“

Vilniaus g. 297
Tel. +370 698 35630

Šiauliai sk. „Šiaurės taifūnas“

Gardino g. 8
Tel. +370 643 62872

Panevėžys sk. „VORAS“

Taikos al. 11,
„Nevėžio sporto kompleksas”
Tel. +370 610 32905